ROMA

 

 

Ana Sayfa
Roma
 
Roma
   
  Paris Hakkında Herşey
PARİS
  Roma Menü   Roma Metrosu
    Roma ana sayfa
    Tarihçe
    Müzeler
    Anıtlar
    Fotoğraflarla Roma
    Ulaşım, Online bilet
    Roma metrosu
    Barlar, Diskolar
    Kafeler, Restorantlar
    Eğlence ve Alış-veriş
    Gitmeden önce
    İlgili web adresleri
    Havalimanları
    Önemli Telefonlar
    Vize ve Konsolosluk

Merhaba Roma » Metro
Roma Metro

Roma Metrosu

Roma Metrosu (İtalyanca: Metropolitana di Roma) İtalya'nın başkenti Roma'da toplu bir ulaşım sistemidir. 1955 yılında açılan metronun günümüzde A ve B hatları olmak üzere iki hattı bulunmaktadır. C hattı ve B hattının uzatılması halen yapım aşamasındadır. Planlara göre dördüncü bir hattın yapılması planlanmıştır, ancak yapım aşamasında değildir. 38 km.lik bir uzunluğa sahip olan ağ X şeklindedir. Termini İstasyonu, Roma Metrosunun ana istasyonudur. 38 kmlik uzunluğuyla Roma Metrosu Avrupa'nın diğer şehirlerine göre daha az gelişmiştir.

Roma metro haritası


X biçimindeki iki hatlı sistemde, iki hat Temrini Merkez Demiryolu İstasyonu'nda buluşmaktadır. İlk hat, güney B hattı 1955'deki Dünya Fuarı için Temrini'den Laurentina'ya kadar yapılmıştır(6 km'si yeraltında olmak üzere 11 km). Çok sonra, 1990 yılında Rebibbia'ya varan kuzey hattı sonunda açıldı(7 km'si yeraltında olmak üzere 8 km).

Metro biletleri otomatik makinelerden, metro istasyonlarındaki gişelerden ve gazete bayilerinden alınabilir. Roma metrosu ortalama 7-10 dakikada bir geçmektedir. Cumartesi hariç haftanın her günü sabah 5:30 ile gece 23:30 a kadar seferler vardır. Cumartesi günleri seferler 0:30' kadar uzamaktadır.

Roma metro istasyonu

 


İletişim / Telif hakları
  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaRoma.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve görsel öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 - 2024